wyszukiwanie zaawansowane

Strona Podmiotowa: Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Woli Rębkowskiej

Poznaj nas bliżej

 Historia szkoły

 

       Z zapisu w protokole Rady Pedagogicznej 1934 r. wynika, że zamysł wybudowania przez sąsiadujące wsie wspólnej szkoły trzeciego stopnia zrodził się już przed wojną.

      W 1999 r. reforma oświaty sprawiła, że plany sprzed lat, na pewno w zmodyfikowanej postaci, stały                       się rzeczywistością. Gimnazjaliści pierwszy rok nauki spędzili gościnnie w budynku szkoły podstawowej. Inauguracja roku szkolnego 2000/2001 odbyła się już  w gruntownie wyremontowanym budynku gimnazjum.

      Uroczyste nadanie szkole imienia Jana Pawła II miało miejsce 10 października 2006 r. Szkoła otrzymała wówczas sztandar ufundowany przez Radę Rodziców i ówczesnego proboszcza parafii J. Jóźwika. W pierwszą rocznice tego wydarzenia, z inicjatywy społeczności lokalnej, odbyło się odsłonięcie popiersia patrona.

Obraz szkoły

      Nasze gimnazjum jest małą, wiejską szkołą leżącą na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Mamy uroczy krajobraz, ciekawych ludzi i pouczającą historię. Kultywując regionalną tradycję staramy się pokazać to co piękne i wartościowe. Wartości wsi polskiej eksponujemy na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych poprzez wyjazdy na lekcje muzealne, wycieczki, zajęcia w terenie. Lekcje żywej historii w skansenie lubelskim zainspirowały uczniów do odszukania             w najbliższej okolicy pasjonatów historii np. p. Barankiewicz, do którego wychodzimy na lekcje historii. Ludzie           ci zaszczepiają w młodym pokoleniu miłość do tradycji Małej Ojczyzny, wartości poszukiwania i zachowania korzeni. Troszczymy się o przeszłość i traktujemy ją jako pomost ku przyszłości. Młodzież przynosi do szkoły eksponaty, które powiększają zbiory kącika regionalnego. Z odnalezionych dokumentów mogliśmy odtworzyć listę mieszkańców      Woli Rębkowskiej z połowy XIX w.  Analiza dokumentów historycznych zaowocowała powstaniem tekstów z historii wsi Wola Rębkowska opublikowanych w lokalnej gazecie „Twój Powiat”, a wędrówki z aparatem fotograficznym      po okolicy – udokumentowaniem i prezentacją starych wiejskich kapliczek.

     Wartości związane z postawą proekologiczną kształtowane są na zajęciach kół zainteresowań – ekologicznego           i chemicznego, LOP, gdzie uczniowie realizują projekty związane z poznaniem i ochroną lokalnej przyrody, zagadnieniami szeroko pojętej ekologii oraz prace badawcze. Ta działalność została wielokrotnie doceniona                na konkursach.

      Nasi uczniowie aktywnie pracują w Samorządzie Uczniowskim. Działania takie kształtują w nich postawy obywatelskie, odpowiedzialność, kreatywność, zaangażowanie. Nasz udział w akcjach charytatywnych „Góra Grosza”, „Szkoło Pomóż i Ty” itp. to okazja do kształtowania postaw prospołecznych, a działania te są atrakcyjna formą spędzania wolnego czasu i najlepsza alternatywą dla działań destrukcyjnych. Rezultaty naszych działań to fundusze przekazane na konta: Fundacji Dzieci z Chorobą Nowotworową, Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych                       i Niepełnosprawnych „ Pomóż i Ty”, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Garwolinie, Towarzystwa „ Nasz Dom”.     To przede wszystkim uwrażliwianie społeczności naszej Małej Ojczyzny na potrzeby jej mieszkańców oraz szerzej- Polaków. Za każdym razem potwierdzamy naszą solidarność z innymi i chęć dawania wsparcia w sytuacjach trudnych. Działalność charytatywna to nie tylko poszukiwanie funduszy dla osób potrzebujących wsparcia finansowego,            ale przede wszystkim to możliwość solidaryzowania się z ludźmi  w ich kłopotach i trudnościach, którym tylko            w części mogą zaradzić pieniądze. Ważne jest to, że nie zostają sami. Prowadząc te działania, uczymy się współpracy     z innymi, wybierać, decydować. Każde kolejne przedsięwzięcie to wyzwanie i możliwość realizacji pomysłów, jak działać lepiej na rzecz innych. Nasze zaangażowanie zostało docenione w konkursie „Animator działań prospołecznych”.

      W naszym gimnazjum kultywujemy również tradycję świąt i uroczystości szkolnych. Każdego roku na Boże Narodzenie przygotowujemy Jasełka oraz ogólnoszkolną wigilię, natomiast na Wielkanoc – Misterium Męki Pańskiej lub prezentację obyczajów świątecznych.

     Pamiętamy również o rocznicach i świętach narodowych, organizując okolicznościowe apele, gazetki, spotkania itp.

      Prowadzimy także działania z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki. Opracowaliśmy Program profilaktyki „Uważajcie na baobaby”, którego głównym celem jest kształtowanie dojrzałych postaw wobec życia. W ramach programu realizowane są programy, przedsięwzięcia, bierzemy udział w akcjach lokalnych i ogólnopolskich ( „ Rzuć palenie razem z nami …”, „ Zachowaj Trzeźwy Umysł”, a w konkursie „ Młodość- Trzeźwość). Uczniowski Klub Sportowy odnosi sukcesy na zawodach szczebla międzynarodowego, ogólnopolskiego powiatowego i gminnego.        W szkole organizowany jest plebiscyt na najlepszego sportowca. Laureatem jest uczeń o wybitnych osiągnięciach sportowych, stosujący zasadę fair play ( umiejętność poszanowania przeciwnika i czystej gry).

      Staramy się również odkrywać i rozwijać uzdolnienia i talenty naszych uczniów, jak również upowszechniać kulturę. W szkole działa wiele kół zainteresowań, m.in. polonistyczne, informatyczne, matematyczne, plastyczne, chemiczne, ekologiczne, historyczne, redakcyjne, teatralne, LOP, UKS. Wydajemy gazetkę szkolna „Fenomenik”,        a w 2004 r. otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt „Słowo – mówione, pisane, malowane”, który umożliwił rozwijanie zainteresowań dziennikarskich. W szkole działa „ Teatr Szkolnego Niepokoju”, który odnosi sukcesy           na gminnych, powiatowych i regionalnych konkursach. Uczniowie prezentują się przed społecznością szkolną z bardzo zróżnicowanym repertuarem. Często też młodzi aktorzy wyjeżdżają do teatrów warszawskich, by podpatrywać specjalistów, biorą tez udział w warsztatach teatralnych. Spotykają się z absolwentami, którzy w tym obszarze odnieśli sukces.

      Na wszystkie szkolne uroczystości zapraszani są rodzice, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych oraz partnerzy szkoły.