wyszukiwanie zaawansowane

Strona Podmiotowa: Powiat Łosice

Informacje szczegółowe o wybranej komórce:

Nazwa: Samodzielne stanowisko ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego
Nazwa skrócona: ZK
Symbol: ZK
Adres Organu/Komórki
organizacyjnej:
Starostwo Powiatowe w Łosicach
ul. Narutowicza 6
Łosice 08-200
Komórka nadrzędna merytorycznie: Starosta Powiatu Łosickiego
Komórka nadrzędna organizacyjnie: Starosta Powiatu Łosickiego
Dni i godziny pracy: poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30
Dni i godziny przyjmowania interesantów: poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

 Przedmiot działania i kompetencje:

 I. W zakresie spraw zarządzania kryzysowego.

1) opracowywanie i aktualizacja powiatowych planów, programów reagowania na zagrożenie oraz procedur postępowania w zakresie zapobiegania, przygotowania, reagowania kryzysowego i odbudowy w sytuacji kryzysowej oraz Planu Osiągania Wyższych Stanów Gotowości Starostwa do Reagowania na Sytuację Kryzysową.

2) współdziałanie z powiatowymi służbami, inspekcjami, strażami, jednostkami organizacyjnymi powiatu, organizacjami społecznymi i pracodawcami oraz pozostałymi siłami reagowania kryzysowego w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska w oparciu o Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

3) obsługa kancelaryjno – biurowa Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Opracowywanie i aktualizowanie Powiatowego Planu Reagowania Kryzysowego oraz szczegółowych procedur postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń.

4) organizacja i zapewnienie Funkcjonowania Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w tym ruchomego stanowiska kierowania Starosty,

 5) współdziałanie z Powiatowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego w zakresie określania zadań krajowemu systemowi Ratowniczo – Gaśniczemu na terenie Powiatu, koordynacja jego funkcjonowania i kontrola wykonywania zadań a w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń życia, zdrowia lub środowiska kierowanie działaniami związanymi z monitorowaniem, planowaniem, reagowaniem i usuwaniem skutków zagrożeń na terenie powiatu.

6) tworzenie i utrzymanie w gotowości systemu łączności radiotelefonicznej alarmowania i współdziałania pomiędzy Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, a jednostkami współdziałającymi oraz podmiotami uczestniczącymi w działaniach ratowniczych na obszarze powiatu.

7) przygotowywanie umów i porozumień Starosty z innymi jednostkami i organizacjami w sprawie usuwania skutków zdarzeń kryzysowych.

8) udzielanie pomocy jednostkom samorządu terytorialnego w czasie trwania zagrożenia lub kryzysu w zakresie wsparcia logistycznego, materiałowo – sprzętowego i kadrowego.

9) monitorowanie zagrożeń na obszarze powiatu.

10) uzgadnianie projektów gminnych planów i programów w zakresie reagowania kryzysowego oraz przedkładanie Staroście do zatwierdzenia Gminnych Planów Reagowania Kryzysowego gmin z terenu powiatu.

11) współdziałanie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach w zakresie aktualizacji Planu Ratowniczego Powiatu Łosickiego oraz innymi powiatowymi służbami. Inspekcjami, służbami i komórkami organizacyjnymi Starostwa Powiatowego w zakresie aktualizacji procedur postępowania w przypadku zagrożeń, reagowania i usuwania skutków zdarzeń kryzysowych.

12) planowanie, organizowanie szkoleń, treningów i ćwiczeń powiatowych w zakresie reagowania na różne zdarzenia kryzysowe oraz współudział i uczestnictwo w organizowanych szkoleniach, treningach i ćwiczeniach przez powiatowe i wojewódzkie służby, inspekcje, straże i inne podmioty na terenie powiatu i województwa w zakresie zarządzania kryzysowego.

13) opracowywanie i uaktualnianie planu zabezpieczenia medycznych działań ratowniczych na terenie powiatu oraz planów pobierania, rozdziału i dystrybucji płynu Lugola na wypadek zdarzeń radiacyjnych.

14) organizowanie i prowadzenie Powiatowego Magazynu sprzętu techniczno –wojskowego przeznaczonego do zabezpieczenia działań reagowania kryzysowego przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i wykonywania zadań w zakresie obrony cywilnej.

15) prowadzenie sprawozdawczości z realizacji zadań zarządzania kryzysowego.

II. W zakresie planowania i koordynacji przedsięwzięć obrony cywilnej;

1) ustalanie wykazów instytucji państwowych, przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych oraz społecznych organizacji ratowniczych funkcjonujących na terenie powiatu przewidzianych do prowadzenia przygotowań i realizacji przedsięwzięć w zakresie obrony cywilnej oraz ocena stanu przygotowań obrony cywilnej w tych jednostkach.

2) ustalenie zadań w zakresie OC dla organów samorządu terytorialnego, instytucji państwowych, pracodawców i innych jednostek organizacyjnych oraz organizacji społecznych.

3) opracowywanie i uzgadnianie rocznych planów zamierzeń oraz planów obrony cywilnej powiatu i gmin.

4) sporządzanie analiz, prognoz, meldunków i sprawozdań specjalistycznych dla potrzeb Zespołu (Gabinetu) Obronnego Starosty i Zespołu Kierowania Obroną Cywilną Powiatu.

5) sprawowanie nadzoru i kontroli nad formowaniem, przygotowaniem do działań i użycia jednostek obrony cywilnej na terenie powiatu.

6) organizowanie i koordynowanie szkolenia oraz ćwiczeń obrony cywilnej i powszechnej samoobrony oraz upowszechnianiem problematyki obrony cywilnej wśród społeczeństwa.

7) tworzenie i przygotowanie do działań jednostek organizacyjnych obrony cywilnej ujętych w Planie Obrony Cywilnej oraz organizowanie zaopatrzenia ich w sprzęt i środki techniczne, konserwację i należyte ich przechowanie ( opracowywanie planów działania i szkolenia).

8) przygotowanie i zapewnienie działania systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w tym Powiatowego Ośrodka Analizy Danych i Alarmowania i Powiatowego Plutonu Analiz Laboratoryjnych.

9) utrzymywanie łączności radiowej dla potrzeb realizacji zasadniczych zadań obrony cywilnej, ze szczególnym uwzględnieniem systemu wykrywania i alarmowania (SWA).

10) integrowanie sil obrony cywilnej oraz innych służb, w tym sanitarno -   epidemiologicznych i społecznych organizacji ratowniczych do prowadzenia akcji ratunkowych oraz likwidacji skutków klęsk żywiołowych i zagrożeń środowiska.

11) opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego dotyczących obrony cywilnej i mających wpływ na realizację zadań obrony cywilnej.

12) opiniowanie planów zagospodarowania przestrzennego, budownictwa oraz infrastruktury technicznej w zakresie wymogów obrony cywilnej.

13) organizowanie przedsięwzięć zmierzających do odtworzenia naruszonych ( zniszczonych) powiatowych i gminnych systemów obrony cywilnej w czasie zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.

14) przygotowanie i organizowanie ewakuacji ludności w tym zapewnienie środków transportowych, warunków bytowych, pomocy przedmedycznej i społecznej dla ewakuowanej ludności.

15) sprawowanie merytorycznego nadzoru w zakresie realizacji przedsięwzięć zwiększających stopień ochrony obiektów, zakładów pracy, infrastruktury krytycznej i ludności.

16) sprawowanie nadzoru nad przygotowaniem i zapewnieniem funkcjonowania budowli ochronnych i urządzeń specjalnych obrony cywilnej.

17) koordynowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniem i realizacją zaciemniania i wygaszania oświetlenia na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.

18) planowanie i koordynowanie zaopatrywaniem organów i formacji obrony cywilnej w sprzęt, środki techniczne i umundurowania niezbędne do wykonania zadań obrony cywilnej a także zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania, konserwacji, eksploatacji, remontu i wymiany tego sprzętu oraz organizowanie zaopatrywania ludności w sprzęt i środki ochrony indywidualnej.

19) planowanie i zapewnienie ochrony płodów rolnych, zwierząt gospodarskich, produktów żywnościowych i pasz.

20) zapewnienie dostaw wody pitnej dla ludności, zakładów przemysłu spożywczego oraz wody dla urządzeń specjalnych do likwidacji skażeń i do celów przeciwpożarowych oraz organizowanie ochrony ujęć wody i urządzeń wodnych na wypadek zagrożenia zniszczeniem.

21) wyznaczanie zakładów opieki zdrowotnej zobowiązanych do udzielania pomocy medycznej poszkodowanym w wyniku masowego zagrożenia życia i zdrowia ludności oraz nadzorowanie przygotowania tych zakładów do niesienia tej pomocy.

22) planowanie i zapewnienie ochrony oraz ewakuacji dóbr kultury i innego mienia na wypadek zagrożenia zniszczeniem. Opracowywanie oraz aktualizacja Powiatowego Planu Ochrony Zabytków na wypadek Konfliktu Zbrojnego i Sytuacji Kryzysowej.

23) kontrolowanie przygotowania formacji obrony cywilnej i ratowników do prowadzenia działań ratowniczych oraz jednostek samorządu terytorialnego w zakresie terminowych realizację zadań obrony cywilnej w gminach powiatu.

24) planowanie, rozdzielanie i nadzór nad wykorzystaniem środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań obrony cywilnej.

25) współpraca z terenowymi organami administracji wojskowej przy realizacji zadań obrony cywilnej.

26) organizowanie i prowadzenie akcji ratunkowych, w tym współudział w przywracaniu do działania służb użyteczności publicznej, współdziałanie z służbami porządkowymi, organizacja dezaktywacji, odkażania i dezynfekcji oraz organizowanie doraźnej pomocy w grzebaniu zmarłych i zabitych.

27) prowadzenie sprawozdawczości z realizacji zadań obrony cywilnej.

III. W zakresie planowania i koordynacji przedsięwzięć obronnych;

1) opracowywanie rocznych wytycznych oraz planu zasadniczych zamierzeń w zakresie wykonywania zadań obronnych.

2) opracowywanie planów i programów szkolenia obronnego, a także organizowanie szkolenia i prowadzenie dokumentacji szkoleniowej.

3) opracowywanie, uzgadnianie i przedkładanie do akceptacji planu operacyjnego funkcjonowania powiatu, a także stosownych programów obronnych.

4) opracowywanie i uaktualnianie planu przygotowań służby zdrowia w powiecie na potrzeby obronne.

5) realizowanie przedsięwzięć związanych z przygotowaniem stanowiska kierowania Starosty zapewniającego realizacje zadań obronnych w wyższych stanach gotowości obronnej państwa.

6) opracowanie projektu regulaminu organizacyjnego starostwa powiatowego na czas wojny oraz projektu zarządzenia Starosty wprowadzającego ww. regulamin w życie.

7) opracowywanie i bieżące uaktualnianie dokumentów zapewniających sprawne wykonywanie zadań obronnych w wyższych stanach gotowości obronnej w tym Planu Operacyjnego Funkcjonowania Powiatu w warunkach zewnętrznego zagrożenia i wojny

8) opracowywanie i uaktualnianie dokumentacji Stałego Dyżuru.

9) realizowanie przedsięwzięć związanych ze świadczeniami na rzecz obrony w zakresie potrzeb wynikających z zadań realizowanych przez Starostę.

10) prowadzenie spraw związanych z reklamowanych żołnierzy rezerwy od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w czasie ogłoszenia mobilizacji i wojny.

11) opracowywanie dokumentacji oraz realizowanie innych przedsięwzięć przygotowawczych do prowadzenia Akcji Kurierskiej.

12) gospodarowanie rezerwą państwowych specjalistycznych agregatów prądotwórczych, które są gromadzone w powiecie w celu zabezpieczenia funkcjonowania urządzeń wodno – kanalizacyjnych i ciepłowniczych oraz innych zadań mobilizacyjnych w czasie osiągania wyższych stanów gotowości obronnej państwa i na czas wojny.

13) nadzór nad realizacja planów ochrony i obrony obiektów gospodarki narodowej i infrastruktury krytycznej istotnej do funkcjonowania powiatu w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.

14) współdziałanie w Wydziałami Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy opracowaniem wojewódzkiego programu mobilizacji gospodarki.

15) planowanie i realizacja zadań Państwa Gospodarza (HNS).        

16) prowadzenie sprawozdawczości z realizacji zadań obronnych.

17) realizowanie innych niewyszczególnionych zadań wynikających z przepisów prawa.

IV. W zakresie obsługi Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

1)    realizowanie zadań w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami , inspekcjami i strażami w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli poprzez zapewnienie funkcjonowania Komisji Bezpieczenstwa i Porządku Publicznego, opracowanie projektu programu zapobiegania przestępczości porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli i sprawozdań z działalności Komisji dla Rady Powiatu,

2)  dokumentowanie działań i obsługa kancelaryjno biurowa Zespołu Reagowania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku,

 Informacje dodatkowe:

 

    Informacje systemowe

Osoba odpowiedzialna za udostępnienie informacji w BIP Marianna Hryciuk
Osoba odpowiedzialna za wytworzenie lub treść informacji Marianna Hryciuk
Data wytworzenia informacji 2004-08-23
Data udostępnienia informacji 2004-08-23